Reklama
Rozwiń

Rozbite Włochy i zjednoczona Francja

Na początku XVI wieku wzrok francuskich władców padł na podzielone politycznie, ale bogate Włochy. Kres marzeniom o francuskiej dominacji na Półwyspie Apenińskim i w całej Europie Zachodniej położyła dopiero klęska pod Pawią w 1525 roku

Publikacja: 26.06.2008 11:58

Rozbite Włochy i zjednoczona Francja

Foto: Rzeczpospolita

Na przełomie XV i XVI wieku blask włoskiego renesansu docierał do najdalszych zakątków chrześcijańskiej Europy. Do czasu wielkich odkryć geograficznych Wenecja, Florencja i Genua stanowiły główne metropolie światowego handlu. Wielkie fortuny kupców i bankierów poprzez instytucje mecenatu tworzyły potęgę kulturalną Półwyspu Apenińskiego. Bogactwo włoskich miast przyciągało uwagę władców państw ościennych.

Odrodzone po wiekach średnich Włochy stały jednak ciągle przed problemem wewnętrznego rozbicia. Podczas gdy we Francji i Hiszpanii władzę mocną ręką dzierżyli monarchowie, którzy poskramiali aspiracje możnych, Italię rozdzierały konflikty między księstwami, republikami miejskimi, możnymi rodami i dworem papieskim. Był to wrzący polityczny kocioł. Potężne rody Sforzów, Medyceuszy i Borgiów, walcząc o wpływy, do perfekcji doprowadziły sztukę podstępnej dyplomacji, której zarysy przedstawił w sławnym „Księciu” Niccolo Machiavelli.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego