Na ich podstawie przygotowywano meldunki i raporty, które następnie przekazywano władzom ZWZ-AK, Delegaturze Rządu na Kraj i rządowi RP na uchodźstwie.
W miarę upływu czasu „sprawy żydowskie” rozrosły się, a zbieranie informacji z uwagi na izolację gett stawało się coraz trudniejsze. 1 lutego 1942 r. utworzono więc jednoosobowy Referat Żydowski, którego pracę organizował przedwojenny prawnik Henryk Woliński. Jego raporty o sytuacji ludności żydowskiej w gettach, sprawozdania o masowych deportacjach Żydów na Wschód – do obozów zagłady, przyczyniły się do utwierdzenia polskiego podziemia o konieczności niesienia pomocy i ratunku mordowanym Żydom.
W sierpniu 1942 r., a więc już w czasie realizacji akcji Reinhardt Henryk Woliński nawiązał ściślejszą współpracę z przedstawicielami żydowskich organizacji konspiracyjnych w getcie warszawskim. Byli to Leon Feiner – członek Bundu oraz Adolf Berman – reprezentujący Żydowski Komitet Narodowy. W tym samym czasie z pracownikami Referatu Żydowskiego nawiązał kontakt i współpracę Arie Wilner „Jurek” reprezentujący Żydowską Organizację Bojową w getcie warszawskim. Przedstawiciel ŻOB za pośrednictwem Aleksandra Kamińskiego nawiązał współpracę z Komendą Główną AK. Wśród pracowników polskiego podziemia dojrzewała myśl o utworzeniu specjalnej, tajnej instytucji, która zajmowałaby się organizowaniem wszelkiej pomocy skazanym na śmierć Żydom. Za zorganizowaniem takiej pomocy opowiadał się komendant główny AK Stefan Grot-Rowecki.
Wśród organizujących pomoc dla Żydów byli socjaliści, demokraci, inteligencja i środowiska katolickie. Wysiłki zmierzające do powołania instytucji wspierającej i ratującej Żydów zmierzały do powołania organizacji mającej oparcie instytucjonalne i finansowe w rządzie RP i władzach Polskiego Państwa Podziemnego. Ostatecznie plany te udało się zrealizować Zofii Kossak-Szczuckiej i Wandzie Krahelskiej-Filipowiczowej związanej ze środowiskami socjalistycznymi. 27 września 1942 r. Delegatura powołała do życia Społeczny Tymczasowy Komitet im. Konrada Żegoty.
4 grudnia 1942 r. przekształcono Tymczasowy Komitet w Radę Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj. Dla celów konspiracyjnych Rada przybrała kryptonim „Żegota”