Reklama
Rozwiń

Masoneria i polityka w II Rzeczypospolitej

70 lat temu na podstawie dekretu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego rozwiązano wszystkie polskie stowarzyszenia masońskie.

Publikacja: 24.11.2008 04:30

Gabriel Narutowicz był jednym z polityków II RP związanych z masonerią

Gabriel Narutowicz był jednym z polityków II RP związanych z masonerią

Foto: PAP/CAF

Masoneria, zwana też wolnomularstwem – czyli działający niejawnie antyklerykalny ruch etyczny – istniała na terenach Polski od XVIII wieku. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku masoni zaktywizowali się. W 1920 r. powołano Wielką Lożę Narodową – Polacy Zjednoczeni, rok później Wielką Lożę Narodową Polski i Radę Najwyższą Polski.

Ocenia się, że w II Rzeczypospolitej działało nawet 14 lóż masońskich liczących w sumie ponad 300 członków – zwykle osób wpływowych. Z ruchem wolnomularskim związani byli m.in. pierwszy prezydent Polski Gabriel Narutowicz, pięciokrotny premier Kazimierz Bartel, minister spraw zagranicznych i dyplomata Stanisław Patek. O przynależność do lóż podejrzewano także innych znaczących polityków z różnych obozów politycznych, m.in. Władysława Sikorskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego. – Nie ulega wątpliwości, że loże masońskie stanowiły nieformalne grupy nacisku na ośrodki decyzyjne i odgrywały znaczącą rolę. Jednak trudno ocenić skalę ich działania, skuteczność i rzeczywiste znaczenie – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Włodzimierz Suleja, historyk.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego