Reklama
Rozwiń

Średniowieczny rękopis

Pozornie jest to dzieło dla moli książkowych, w dodatku średniowiecznych. Tym bardziej że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uznało je za podręcznik akademicki oraz dotowało tę edycję.

Publikacja: 05.03.2009 03:25

W rzeczywistości jednak z tej książki mogą skorzystać również ci wszyscy, którzy się interesują światem sprzed wieków. Laicy z reguły nie czytują manuskryptów, a nawet nie wszyscy mediewiści to potrafią, ale z tej pracy wszyscy zainteresowani dowiedzą się, z jakimi problemami stykają się profesjonaliści, którzy właśnie muszą je czytywać. Lektura tego tomu uzmysławia, jak dużo muszą wiedzieć (na przykład o atramentach i papierach), aby nie dać się zwieść pozorom, pomyłkom, a także umyślnym fałszerstwom. Książka rękopiśmienna zwana kodeksem (w formie kartek, nie zwoju), a więc w zasadzie taka, z jaką mamy do czynienia również dziś, weszła w życie wcześnie, bo już w IV wieku naszej ery. Prezentowana publikacja zawiera dziewięć rozdziałów opisujących kolejno poszczególne etapy życia kodeksu od momentu powstawania do chwili spoczęcia w księgozbiorze. Napisali je znakomici badacze, członkowie francuskiego Instytu de Recherche et d’ Histoire des Rextes. Redaktorem całości jest Paul Gehin, dyrektor greckiej części tego instytutu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego