„1 sierpnia we wtorek 1944 roku było niesłonecznie, mokro, nie było za bardzo ciepło” – tak swą opowieść rozpoczyna Miron Białoszewski. Wspomnienia zapisuje, wystrzegając się patosu. Zagładę miasta obserwuje z perspektywy piwnic, kuchni w podwórzach, bram dających schronienie przed ostrzałem niemieckich strzelców wyborowych.
Na podstawie jego „Pamiętnika...” na placu Krasińskich Stołeczna Estrada przygotowała oratorium, podczas którego na scenie zobaczymy m.in. Stanisławę Celińską, Katarzynę Groniec, Alinę Janowską, Annę Marię Jopek, Macieja Maleńczuka i Adama Nowaka. Wystąpią Chór Kameralny Ampla i Orkiestra Sinfonia Iuventus.
Pełna rytmizacji i neologizmów proza Białoszewskiego została znakomicie zilustrowana dramatyczną muzyką Mateusza Pospieszalskiego. Są: wizg bomb, huk płomieni i modlitwy świadków zagłady miasta „za wszystkich tych, którzy zginą tej nocy, i za wszystkich zmarłych”. Usłyszymy chlupot wody i szepty w kanałach, którymi powstańcy i cywile szli z placu Krasińskich na Nowy Świat.
Reżyserem i autorem scenariusza jest Jerzy Bielunas. Scenografię przygotowała Honorata Mochalska. Proste i funkcjonalne konstrukcje z pleksi tworzyć będą w zależności od akcji kanały, kawiarnię w centrum Warszawy czy piwnice. Działaniom scenicznym towarzyszyć będą projekcje filmowe, a na ruchomych ekranach pojawią się specjalnie przygotowane materiały archiwalne i współczesne.
Zawiedziony nie będzie z pewnością również ten, komu uda się zdobyć wejściówki na premierę spektaklu przygotowywanego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Kto się nie dostanie, niech nie traci nadziei – kolejne spektakle będą grane do 7 sierpnia. „Zawiadamiamy Was, że żyjemy. Dubbing 44” to multimedialne widowisko inspirowane piosenką Davida Bowie „Warsaw”.