Główne uroczystości odbędą się w byłym obozie dopiero po południu. Mimo dotkliwego mrozu weźmie w nich udział – obok polityków - ok. 150 byłych więźniów. Przemówienia wygłoszą m.in. prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

W operze krakowskiej rozpoczęło się tymczasem III Międzynarodowe Forum Holokaustu pod hasłem „Pozwólcie żyć memu narodowi”. Także w nim uczestniczą delegacje rządowe, eurodeputowani z 12 krajów UE, ocaleni z zagłady i młodzież. W trakcie tej imprezy zaplanowano m.in. transmisje wideo z przesłaniami przywódców wielu państw, w tym prezydenta USA Baracka Obamy. Organizatorami tej imprezy są m.in. Europejski Kongres Żydów oraz Instytut Yad Vashem.

W specjalnym ogrzewanym namiocie prasowym na terenie Auschwitz pracują już dziennikarze z całego świata. Wielu z nich od polskich kolegów próbuje dowiedzieć się, dlaczego tak wiele krajów przysłało w tym roku jedynie swych reprezentantów stosunkowo niskiego szczebla.

Przypomnijmy, iż pięć lat temu podczas obchodów 60. rocznicy wyzwolenia obozu do Oświęcimia przyjechał m.in. Władimir Putin i Dick Cheney, wiceprezydent USA. Tym razem m.in. z USA, Rosji i Niemiec przyjechali jedynie urzędnicy resortów edukacji.