600 lat wiktorii pod Grunwaldem

W całej Polsce trwają przygotowania do obchodów przypadającej w połowie lipca rocznicy wielkiej bitwy

Publikacja: 08.04.2010 00:58

600 lat wiktorii pod Grunwaldem

Foto: ROL

Wydarzeniem będzie inscenizacja odtwarzająca bitwę pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku, w której wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego zwyciężyły zakon krzyżacki.

Inscenizacje organizowane są przez współczesne bractwa rycerskie od 1998 roku. W jubileuszowej edycji w rolę księcia Witolda wcieli się Donatas Mazurkevičius, 39-letni kapitan litewskiego wojska.

Obchody na polach grunwaldzkich zaplanowano na trzy dni, od 15 do 17 lipca. Patronat nad nimi sprawują prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński i Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaite. 15 lipca na polach grunwaldzkich odbędą się oficjalne uroczystości z udzia- łem zagranicznych gości.

Wawel to również ważne miejsce dla grunwaldzkiej wiktorii. Tutaj powstawał polityczny plan kampanii, stąd 8 maja 1410 roku król Władysław Jagiełło wyruszył na czele swojego wojska na wojnę z Krzyżakami. W następnym roku chorągwie zdobyte pod Grunwaldem uroczyście złożono przy grobie św. Stanisława w wawelskiej katedrze. Zamek Królewski na Wawelu organizuje m.in. rocznicową wystawę i konkurs kompozytorski „Wawel: musica festiva” pod przewodnictwem Henryka Mikołaja Góreckiego.

Jubileuszowa ekspozycja w Krakowie pokaże długoletnią tradycję świętowania zwycięstwa grunwaldzkiego, od średniowiecza do współczesności. Hitem wystawy będzie komplet chorągwi krzyżackich spod Grunwaldu zrekonstruowanych w Pracowni Konserwacji Tkanin Zamku Królewskiego na Wawelu. Wśród eksponatów znajdą się m.in. trofea zdobyte podczas wojen z Krzyżakami i rozdane przez króla Władysława Jagiełłę kościołom w całej Polsce, obrazy ilustrujące konflikt polsko-krzyżacki zakończony w 1525 r. hołdem pruskim oraz dokumentacja uroczystości grunwaldzkich w Krakowie sprzed 100 lat.

Z kolei Malbork zaprasza – tydzień po inscenizacji na polach grunwaldzkich – na wielką imprezę plenerową „Oblężenie Malborka”. Trwa jubileuszowe tournée po Polsce płótna Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela „Bitwa pod Grunwaldem” (własność Muzeum Historycznego miasta Lwowa), które przeszło konserwację na Wawelu. Planowane są też międzynarodowe konferencje w Krakowie, Malborku i w Wilnie.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń