[Maria Dąbrowska, „Dzienniki, t. 1, 1914–1932", Warszawa 1988]
Ks. Kazimierz Nowina-Konopka
(jezuita, kapelan wojskowy):
Idzie masa bolszewików. Jak rzeka płyną dzień i noc, bez przerwy. W Ołyce zestrzelili bolszewicy aeroplan z oficerem amerykańskim i drugim, ale Polakiem – opowiadał Żyd przybyły z Ołyki. Mówił też, że między Ołyką a stacją tyle trupów, że przejechać trudno. Od gorąca trupy się rozkładają i okropnie śmierdzi. Może ich tam i tyle nie ma na drodze, ale w fantazji Żyda. Hm! Więc była wielka bitwa? Ale tutaj nie można było poznać [...]. Nie słyszałem strzałów. Zresztą, jak ci bolszewicy mogą tu staczać tak wielkie bitwy? Jak oni mogą walczyć? Obdarci, bez butów, bez karabinów w wielkiej części? Słowem – banda! Sami chłopi mówią, że aż wstyd, iż przed taką bandą uciekają Polacy. Ale to kara boska za ich zbytki – mówią – bo bez Boga walczyli te Polaczki.
Okolice Łucka, 15 lipca 1920
[Kazimierz Nowina-Konopka SJ, „Wspomnienia wojenne 1915–1920", Kraków 2011]
Z informacji w „Gazecie Olsztyńskiej":
Pomimo gwałtów, rozwoju i niesłychanego terroru, jaki na Warmii i Mazurach panował przez cały czas, stanąć musieliśmy do głosowania. Jesteśmy pewni, że każdy z Warmiaków i Mazurów, czujących po polsku, pospieszył w tym dniu spełnić swój obowiązek wobec Ojczyzny. [...] Głosy, które padły do urny wyborczej na rzecz Polski, choćby nie w tej liczbie, jaka być powinna przy sprawiedliwym przeprowadzeniu plebiscytu, mają nadzwyczaj ważne znaczenie. Wskazują one, że duch polski na Warmii i Mazurach budzi się coraz więcej do nowego życia i obejmuje coraz to większe warstwy zgermanizowanego ludu. Ziarna zostały rzucone i wydać muszą plony w najbliższej przyszłości. Nikt z nas nie cieszył się złudzeniem, ażeby Warmia i Mazury przejść mogły w całości na łono Polski, za pomocą plebiscytu. Lud polski na Warmii i Mazurach nie otrzymał tych praw, które zagwarantowane są traktatem wersalskim. [...]
Mamy jednak niezłomną nadzieję, że Polska i każdy inny naród Europy nie uzna plebiscytu, który odbył się w podobnych warunkach. [...] Warmia, jako historycznie i etnograficznie polska ziemia, powinna znaleźć miejsce jedynie przy swej Macierzy, przy wolnej, bogatej i zjednoczonej Polsce.
Olsztyn, 15 lipca 1920
[„O polską Warmię i Mazury",
„Gazeta Olsztyńska" nr 85/1920]
Izaak Babel
(ochotnik w 1. Armii Konnej, pisarz):
Jęk bije od wsi, wymieniają konie, dają w zamian chabety, zajmują ziarno, rekwirują bydło, skargi do naczelnika sztabu. [...] Gniewny, szczupły Sokołow powiada mi – wszystko obracamy w perzynę, nienawidzę wojny. [...]
Znaleźliśmy odezwę Piłsudskiego, rycerze Rzeczy Pospolitej... Wzruszająca odezwa. Bieleją kości na mogiłach pięciu pokoleń obrońców, nasze ideały, nasza Polska, nasz jasny dom, nasza ojczyzna patrzy na was i drży, nasza młoda wolność, jeszcze jeden wysiłek, pamiętamy o was, wszystko dla was, żołnierze Rzeczy Pospolitej. Wzruszające, smutne, nie ma żelaznych, bolszewickich argumentów – żadnych obiecanek i te słowa: porządek, ideały, wolne życie. Górą nasi!
16 lipca 1920
[Izaak Babel, „Dziennik 1920", przeł. Jerzy Pomianowski, Warszawa 1998]
„Wiktoria 1920"
– 31-odcinkowy cotygodniowy cykl ukazujący się
w „Rzeczy o Historii",
od 17 kwietnia do 13 listopada 2020, a także w innych partnerskich mediach.
Cykl przygotowany
przez Ośrodek KARTA
na zlecenie Biura Programu Niepodległa w ramach
obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości.
Biuro Programu Niepodległa jest państwową instytucją kultury powołaną do obsługi Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2022.
Dowiedz się więcej:
www.niepodlegla.gov.pl
Realizacja zespołu KARTY: Zbigniew Gluza – koncepcja; Michał Ceglarek
– wprowadzenia; Agnieszka Dębska – koordynacja;
Dominika Budkus, Michał Ceglarek, Agnieszka Dębska,
Jeremi Galdamez,
Agnieszka Knyt – zespół;
Ewa Kwiecińska – ikonografia; Izabela Kotapska – organizacja,
i.kotapska@karta.org.pl
Szanowni Państwo,
zapraszamy do korzystania z wystawy poświęconej setnej rocznicy wojny polsko-
-bolszewickiej. Wystawę przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa" we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego można
bezpłatnie pobrać ze strony
www.niepodlegla.gov.pl
i wydrukować na potrzeby wystawy plenerowej lub wewnętrznej. Wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa" przypomina najważniejsze fakty i postaci związane z wojną polsko-
-bolszewicką. Składa się z 20 plansz, na których umieszczono zdjęcia archiwalne oraz eksponaty ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, a także teksty merytoryczne przygotowane przez specjalistów z MWP.
więcej informacji:
www.niepodlegla.gov.pl