Parafia proboszcza unickiego Jarosiewicza w Bryni znajdowała się między Tarnopolem i Stanisławowem. Podczas I wojny światowej przechodziły przez nią wojska austriackie i rosyjskie, a po 1918 roku zabiegały o władzę nad tym obszarem oddziały bolszewickie, ukraińskie i polskie. Proboszcz Jarosiewicz i jego żona pochodząca z muzykalnej rodziny Niżankowskich (której matka była Polką) uważali się za Rusinów, to znaczy nie identyfikowali się z nacjonalizmem ukraińskim. Ślubu udzielił im ówczesny przyjaciel, późniejszy arcybiskup unicki Andrzej Szeptycki, którego brat Stanisław był potem polskim generałem.
Najstarsza córka Jarosiewiczów, Daria, urodziła się w 1896 roku. Później mieli córkę Tanię i syna Anatola. Tuż przed I wojną światową Daria wyszła za mąż za oficera Austriaka. W 1920 roku Jarosiewiczowa oczekiwała czwartego dziecka, więc zdecydowano, że ma wyjechać do Pragi, gdzie panował wówczas spokój, prawdopodobnie do córki Darii. Tania i Anatol pojechali chyba razem z mamą.
W maju 1920 roku w miejscowości Bruntal na czeskim Śląsku urodziła się córka, której dano na imię Irina. Poród odbył się 12 maja, czyli w dniu związanym z szeregiem wypadków polskich XX wieku, takich jak początek przewrotu majowego, śmierć Piłsudskiego, pierwsze natarcie na Monte Cassino i śmierć gen. Andersa.
W maju 1920 roku, kiedy urodziła się Irena, płk Anders, jako dowódca 15. Pułku Ułanów Poznańskich, toczył walki z oddziałami bolszewickimi nad Berezyną. Przedtem, podczas defilady przed gen. Szeptyckim w zdobytym Mińsku, Andersa zobaczyła młoda mężatka Irena Proszyńska. Wieczorem podczas rautu miała okazję go poznać i była nim oczarowana, ale już następnego dnia odjechał na front na czele pułku. Jakiś czas później została jego pierwszą żoną.
Czarujący pułkownik był ewangelikiem z urodzenia, jego przodkowie zostali sprowadzeni z Niemiec za czasów saskich jako sprawni administratorzy, a jego matka, z domu Tauchert, też miała niemieckie pochodzenie. Byli oni jednak już spolonizowani, skoro najstarszemu synowi urodzonemu w 1892 roku dali na imię Władysław. Ich wszyscy czterej synowie byli później zawodowymi oficerami Wojska Polskiego.