– Szyszko-Bohusz był jedną z najważniejszych postaci polskiej architektury XX wieku, budowniczym odrodzonego państwa, niepodległej Polski – mówi „Rz" kurator Michał Wiśniewski. – Tworzył jej ikonografię i symbolikę, przenosząc do architektury idee narodowe. A jednocześnie jako modernista dążył do nadania swoim pracom współczesnej formy.
W latach 1914–1916 Szyszko-Bohusz walczył w legionach Piłsudskiego, a po odzyskaniu niepodległości sprawował wiele prestiżowych stanowisk. Był rektorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1924?1929) i członkiem komitetu nadzorującego budowę Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie w 1925 roku.
Pracował nie tylko jako architekt, ale również konserwator. Jeszcze w 1916 roku powierzono mu prace na Wawelu. A od 1929 roku jako konserwator w Ministerstwie Robót Publicznych sprawował opiekę nad najważniejszymi historycznymi budynkami w Warszawie (prowadził m.in. przebudowę Zamku Królewskiego).
Krakowska wystawa „Reakcja na modernizm – architektura Szyszko-Bohusza" powstała we współpracy z Instytutem Architektury, prezentuje wszechstronnie jego dorobek: idee, projekty i wzniesione obiekty w całej Polsce (zdjęcia, oryginalne rysunki i specjalnie skonstruowane na tę ekspozycję modele budowli).