Nowe cmentarze naszych żołnierzy

W tym tygodniu w Kazachstanie odbędzie się poświęcenie dwóch polskich nekropolii wojennych. ?To pierwsza taka uroczystość od lat.

Publikacja: 31.03.2014 05:00

Nowe cmentarze naszych żołnierzy

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Cmentarze znajdują się w miejscowościach Merke i Mankent w południowej części kraju. W 2013 roku na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) zbudowała je jedna z polskich firm budowlanych.

Wycieńczeni i chorzy

Skąd w tym regionie mogiły polskich żołnierzy? Naczel?nik Wydziału Zagranicznego ?ROPWiM Maciej Dancewicz tłumaczy, że na tym terenie stacjonowała, a następnie była ewakuowana do Iranu i Iraku, armia gen. Władysława Andersa. Sformowano ją w ZSRR na podstawie układu Sikorski-Majski z lipca 1941 roku.

– Żołnierze często mieli za sobą łagry, a wskutek wycieńczenia i epidemii znaczny odsetek z nich zmarł – wyjaśnia Dancewicz.

O trudnych warunkach w Kazachstanie opowiadają też naoczni świadkowie. – W tym czasie Niemcy atakowali Rosjan pod Stalingradem, spychając ludność do republik azjatyckich. Malutkie miejscowości przyjmowały nagle rzesze ludzi. Panował głód, szalały epidemie – wspomina w rozmowie z „Rz" Andrzej Chendyński, prezes Koła Polaków z Indii z lat 1942–1948, który część szlaku armii przeszedł jako małe dziecko.

Był jednym z wielu cywilów, którzy wędrowali z armią, próbując opuścić terytorium ówczesnego ZSRR. Ich szczątki również znajdują się na cmentarzach. – Docelowo chcielibyśmy upamiętnić też cywilów, co udało się w przypadku dwóch polskich cmentarzy w Kermine w Uzbekistanie. Na tablicach oprócz żołnierzy umieściliśmy tam niemal 300 nazwisk zmarłych kobiet i dzieci – mówi Maciej Dancewicz. Zaznacza jednak, że ich identyfikacja jest trudna i wymaga specjalistycznej kwerendy w wielu archiwach. – W przypadku żołnierzy wojsko prowadziło ewidencję, a te materiały są łatwiej dostępne – tłumaczy.

Życzliwość Kazachów

Na cmentarzach w Merke i Mankent zainstalowano tablice z wykazem nazwisk kilkudziesięciu spoczywających tam żołnierzy. Oprócz nagrobków zbudowano też pomniki z wizerunkiem orła i napisem: ku czci osób „zmarłych w drodze do Ojczyzny".

Uroczystości w Kazachstanie odbędą się w dniach 3–6 kwietnia, a oprócz kombatantów wezmą w nich udział m.in. sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert, kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. Wiesław Grudziński.

Oprócz cmentarzy w Merke i Mankent zostaną też poświęcone nekropolie w dwóch ?innych kazachskich miejscowościach, Szokpak i Ługowaja, zbudowane już w 2000 roku.

Inwentaryzację miejsc, w których mogą znajdować się groby żołnierzy armii Andersa, ROPWiM przeprowadziła pod koniec lat 90. Część mogił była praktycznie nieoznakowana, a kluczowe okazały się wspomnienia miejscowej ludności. Dzięki inwentaryzacji zbudowano też kilkanaście cmentarzy w sąsiednim Uzbekistanie i jeden w Kirgistanie.

Jednak od otwarcia ostatniej nekropolii w tym regionie Azji, w uzbeckim mieście Guzar, mija już siedem lat. Maciej Dancewicz tłumaczy, że budowa nowych cmentarzy wojennych to skomplikowane przedsięwzięcie. – Wymaga to wielu zgód zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym. Dlatego warto zaznaczyć, że przy budowie dwóch najnowszych nekropolii spotkaliśmy się z życzliwością władz Kazachstanu – mówi.

Teraz Turkmenistan

Dancewicz dodaje, że nieprzypadkowo cmentarze zostaną poświęcone przed przypadającą w maju 70. rocznicą bitwy pod Monte Cassino, bo walczyli w niej żołnierze 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Wcześniej w Kazachstanie pozostawili swoich bliskich.

Jednym z głównych celów ROPWiM jest teraz odnalezienie i budowa cmentarza w Krasnowodzku w Turkmenistanie, z którego „tułacza armia" drogą morską dotarła do Iranu.

Cmentarze znajdują się w miejscowościach Merke i Mankent w południowej części kraju. W 2013 roku na zlecenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) zbudowała je jedna z polskich firm budowlanych.

Wycieńczeni i chorzy

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń