PAP: Najczęściej przyjmuje się, że pojęcie Tragedii Górnośląskiej odnosi się do aktów terroru popełnianych wobec mieszkańców Górnego Śląska, które miały miejsce od stycznia 1945, po wkroczeniu Armii Czerwonej na Śląsk. Nie ma jednak wśród historyków jasności co do ścisłego datowania tych wydarzeń. Jak pani określa te ramy czasowe?

Dr Adriana Dawid:

Sztywnych ram czasowych dla Tragedii Górnośląskiej w moim przekonaniu nie sposób wytyczyć. Dla większości osób wydarzenia te będą się faktycznie kojarzyły z momentem wkroczenia Armii Czerwonej na obszar Górnego Śląska, czyli z czasem od połowy stycznia do maja 1945 roku, czyli zakończenia wojny. Część historyków uważa jednak, że Tragedia Górnośląska to także to wszystko, co działo się później - w okresie represji stalinowskich i represji polskiego komunistycznego aparatu władzy wobec mieszkańców tego regionu.

Jest także grupa historyków, która sięga jeszcze głębiej, i zaczyna jej datowanie na czas powstania i ukonstytuowania reżimu nazistowskiego w połowie lat 30. Pamiętajmy, że Górny Śląsk przynależał wtedy do państwa niemieckiego.

Czytaj więcej na www.dzieje.pl