Bliscy amerykańskich żołnierzy otrzymają jutro z rąk Prezydenta RP Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie Prezydent odznaczy Krystynę Piórkowską, amerykańskiego historyka polskiego pochodzenia, autorkę książki poświęconej świadkom Katynia. To ona niemal dwa lata temu znalazł w amerykańskim archiwum pod Waszyngtonem nieznany dotychczas raport pułkownika Van Vlieta, na temat zbrodni Katyńskiej. Powstał on w maju 1945 roku w Paryżu.
Pośmiertne odznaczenie obu oficerów przez Prezydenta RP oraz wręczenie orderu Krystynie Piórkowskiej przypada w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Jak przypominają historycy Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia „obaj oficerowie Armii Stanów Zjednoczonych – jako niemieccy jeńcy wojenni – w maju 1943 r. byli jednymi z pierwszych świadków procesu ujawniania prawdy o zbrodni katyńskiej". Obaj przesyłali z niewoli szyfrowane listy, w których przekazali wywiadowi USA informacje pozwalające stwierdzić, że winę za zbrodnię katyńską ponosili Sowieci. W latach powojennych złożyli obszerne zeznania przed specjalną komisją Kongresu USA (tzw. Komisja Maddena), przyczyniając się w ten sposób do nagłośnienia okoliczności popełnienia tej bezprecedensowej zbrodni wojennej.
Na zaproszenie Centrum do Polski przybyła dziesięcioosobowa grupa członków rodzin amerykańskich oficerów, ich synowie, córki i wnuki. Podczas pobytu w kraju goście zostaną przyjęci przez ministrów spraw zagranicznych, obrony narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego oraz złożą wizytę w Krakowie. Ponadto w Szubinie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie w latach wojny znajdował się obóz niemiecki dla oficerów (Oflag 64, Altburgund), w którym byli przetrzymywani obaj amerykańscy oficerowie, wezmą udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej. O wydarzeniu tym pisaliśmy w „Rzeczpospolitej".
Jak przypominają historycy Centrum w przesłanym komunikacie "podpułkownik John Huff Van Vliet, jr oraz kapitan Donald Boyle Stewart zostali wzięci do niewoli niemieckiej w lutym 1943 r. po bitwie pod Kasserine Pass w Tunezji i zostali osadzeni przez Niemców w Oflagu IX A/Z, w Rotenburg an der Fulda (Niemcy) pod koniec marca 1943 r."