Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 29.08.2015 00:34 Publikacja: 27.08.2015 21:05
Historycy IPN ustalili już ponad 50 miejsc w stolicy, gdzie znajdowały się sowieckie i ubeckie katownie. Większość mieściła się na Pradze, bo dzielnica nie była zniszczona w czasie powstania. Głównym miejscem egzekucji było więzienie przy ul. 11 Listopada.
Foto: Rzeczpospolita
W budynku przy ul. Strzeleckiej 8 w Warszawie w latach 1944–1945 mieściła się kwatera NKWD, a później areszt Urzędu Bezpieczeństwa. W piwnicach więziono żołnierzy podziemia niepodległościowego. Do dzisiaj na drzwiach cel i ceglanych ścianach zachowały się napisy wykonane przez więźniów.
Niedawno zespół historyków z IPN, którym kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk, zdecydował się na przebadanie okolic budynku za pomocą georadaru. Urządzenie wykazało pewne anomalie struktury gleby.
– Nie daje ono odpowiedzi na pytanie, czy znajdują się tam szczątki, ale wymaga to sprawdzenia – tłumaczy dr Tomasz Łabuszewski, historyk z warszawskiego oddziału IPN.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas