Muzeum Getta Warszawskiego kupiło budynek szpitala

Adam Struzik w imieniu samorządu mazowieckiego podpisał umowę na sprzedaż budynku dawnego szpitala dla Muzeum Getta Warszawskiego.

Publikacja: 16.11.2020 14:11

Budowa muru getta w Warszawie

Budowa muru getta w Warszawie

Foto: Archiwum TSKŻ

Umowa została podpisana w dniu 80 rocznicy zamknięcia społeczności żydowskiej za murami getta. Muzeum zapłaci za budynek prawie 23 mln zł.

Dyrektor muzeum Albert Stankowski przypomniał, że wcześniej jego placówka otrzymała z IPN w depozyt oryginalny raport Jurgena Stroopa, który tłumił powstanie w getcie warszawskim, a także wózek do przewożenia zwłok. Obydwa te obiekty będą eksponowane na wystawie stałej w muzeum.

- Budynek ten związany jest z historią Warszawy od 140 lat – przypomniał Albert Stankowski. – W jego murach ratowano życie najmłodszych pacjentów różnych wyznań, a także powstańców warszawskich – dodał.

Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów znajduje się w Warszawie przy ul. Siennej 60. W listopadzie 1940 roku szpital ten stał się częścią getta. Przy Siennej pracowali m.in. Anna Braude – Hellerowa, Adina Blady-Szwajger, Anna Margolis, Hanna Merenholc – jedna z współpracownic Janusz Korczaka, a w charakterze gońca Marek Edelman. Do szpitala trafiały dzieci z tyfusem i gruźlicą, a także postrzelone przez Niemców, podczas szmuglu i cierpiące na głód. W placówce tej prowadzono badania nad chorobą głodową.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przypomniał, że w 1998 r. szpital ten został przekazany samorządowi mazowieckiemu. Po pewnym czasie „wyczerpał możliwości techniczne" (został zlikwidowany w tym budynku – dop. red.). – To będzie miejsce godnego upamiętnienia , niezwykłe miejsce pamięci – powiedział Struzik.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin przypomniał, że w ostatnich pięciu latach ministerstwo uruchomiło ponad 30 instytucji, które mają nam pomóc w prowadzaniu efektywnej polityki pamięci. Do nich zaliczył m.in. budowę muzeum w Sobiborze. - Dokonamy nowego upamiętnienia w obozie zagłady w Treblince, w największym cmentarzem obywateli polskich w czasie II wojny światowej. Bo tam wśród 900 tys. ofiar szacuje się, że 800 tys. ofiar to obywatele polscy, w tym 300 tys. Żydzi warszawscy – dodał Sellin. - Muzeum Getta Warszawskiego musi mieć swoje miejsce i będzie miało właśnie w tym cudownie ocalałym miejscu jakim jest dawny Szpital Dziecięcy – stwierdził.

Uroczystość podpisania umowy zbiegła się z 80 rocznicą zamknięcia murów wokół getta warszawskiego przez niemieckich okupantów. Jedna trzecia mieszkańców została odizolowana. - Na wyznaczony przez niemieckiego okupanta teren przesiedlono 138 tysięcy Żydów, a wysiedlono 113 tysięcy Polaków. W rocznicę tego wydarzenia muzeum przypomina o tragicznej sytuacji setek tysięcy obywateli, zmuszonych do życia i umierania w nieludzkich warunkach – dodał dyrektor MGW.

Getto powstało na mocy zarządzenia z 2 października 1940 roku gubernatora dystryktu warszawskiego, Ludwiga Fischera. Przy wylotach wyznaczonego obszaru ustawiono niemieckie posterunki policyjne. Obszar getta wynosił 307 hektarów, w getcie z głodu i chorób zginęło ok. 90 tys. Żydów. Jego mieszkańcy – szacuje się, ze ok. 300 tys. zostali wywiezieni do Treblinki, gdzie zostali zamordowani.

Muzeum we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce zorganizowało kampanię społeczną „Był Mur". Informacja na ten temat pojawiła się na plakatach w Warszawie umieszczonych na przystankach komunikacji miejskiej. Zapłonęły też znicze pamięci w miejscach przypominających tę historię. Główne uroczystości odbyły się przy fragmencie muru na terenie liceum, przy ul. Siennej 53.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście