Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni

Politycy i światowi przywódcy nie zostaną zaproszeni do wygłoszenia przemówień z okazji 80. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz.

Publikacja: 14.01.2025 00:18

Brama obozu Auschwitz

Brama obozu Auschwitz

Foto: Reuters

amk

Na uroczystości obchodów 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, które odbędą się 27 stycznia, spodziewani są monarchowie, prezydenci i premierzy, ale żaden z nich nie zostanie dopuszczony do mikrofonu.

- Nie będzie żadnych przemówień politycznych – powiedział Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau, w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek dla dziennika „Guardian”.- Chcemy skupić się na ostatnich Ocalałych, którzy są wśród nas, na ich historii, ich bólu i ich traumie - mówił Cywiński.

Czytaj więcej

Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau

Dyrektor Muzeum Auschwitz o dyskusji na temat aresztowania Netanjahu

Na początku tego miesiąca wiceminister spraw zagranicznych Polski zasugerował, że władze będą zobowiązane do aresztowania premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, jeśli przyjedzie do Polski na ceremonię, biorąc pod uwagę nakaz MTK aresztowania go  pod zarzutem zbrodni wojennych.

Premier Donald Tusk  ogłosił, że rząd podjął uchwałę, iż każdy izraelski polityk, w tym Netanjahu, może odwiedzić Polskę bez obawy przed aresztowaniem, pomimo faktu, że Polska jest sygnatariuszem Statutów Rzymskich

Cywiński nazwał całą dyskusję „medialną prowokacją”, twierdząc, że nie było żadnych przesłanek, iż Netanjahu kiedykolwiek planował uczestniczyć w uroczystościach. Powiedział jednak, że na wydarzeniu spodziewana jest liczna delegacja izraelska.

Czytaj więcej

80. rocznica wyzwolenia Auschwitz: Netanjahu obawia się aresztowania

Uroczystości w Auschwitz bez delegacji z Rosji

Dyrektor Cywiński zwrócił uwagę, że wśród żołnierzy Armii Czerwonej, którzy wyzwolili obóz, byli zarówno Rosjanie, jak i Ukraińcy. Wojna na Ukrainie jest zatem „wojną prowadzoną przez jednego wyzwoliciela przeciwko drugiemu”. Cywiński powiedział, że nie ma mowy o udziale w obchodach  jakiejkolwiek rosyjskiej delegacji

- To się nazywa dzień wyzwolenia i nie sądzę, aby kraj, który nie rozumie wartości wolności, miał cokolwiek wspólnego z ceremonią poświęconą wyzwoleniu. Byłoby cyniczne, gdybyśmy przyjęli przedstawicieli tego kraju   – powiedział.

Piotr Cywiński odrzucił wszelkie paralele między działaniami Rosji na Ukrainie a atakiem Izraela na Gazę.

- Staram się nie wprowadzać polityki do Auschwitz i proszę polityków, aby tego nie robili. Ale sytuacja jest oczywiście zupełnie inna – powiedział. Opisał wojnę na Ukrainie jako „jeden kraj atakujący inny, niewinny i niepodległy kraj” i powiedział, że ofensywa Izraela w Gazie, choć „tragiczna”, była działaniem "kraju próbującego obronić się przed potężnym  atakiem terrorystycznym”.

Historia
W kwietniu ruszy ekshumacja ofiar zbrodni UPA we wsi Puźniki
Historia
Obraz panny na niedźwiedziu odnaleziony w opactwie w Tyńcu
Historia
Nieprzyzwoity zachwyt nad kością słoniową
Historia
Jerzy Haszczyński: Jaką rolę w moim życiu odegrał Jimmy Carter
Historia
Pomimo wojny polskie instytucje pomagają ratować zabytki w Ukrainie