Brzeziński: Wałęsa wchodzi do komendanta

Na scenie historii przyszły przywódca „S" pojawia się w Grudniu '70 w Gdańsku – mówi historyk IPN Piotr Brzeziński i odtwarza jego niejasną rolę w tamtych wydarzeniach.

Aktualizacja: 29.02.2016 17:48 Publikacja: 28.02.2016 17:38

Demonstranci przed Komendą Miejską MO w Gdańsku. W budynku Lech Wałęsa miał rozmawiać z komendantem,

Demonstranci przed Komendą Miejską MO w Gdańsku. W budynku Lech Wałęsa miał rozmawiać z komendantem, potem przemawiał z okna przez tubę, próbując uspokoić tłum

Foto: Fundacja Centrum Solidarności/KFP

Rz: Z ujawnionych przez IPN dokumentów wynika, co TW „Bolek" (jeszcze zanim został zarejestrowany) robił w dniach 14, 15, 16 i 17 grudnia 1970 r. W Gdańsku i Gdyni miały wówczas miejsce krwawe starcia milicji z robotnikami.

Piotr Brzeziński: Mowa o ujawnionym dokumencie z szafy Kiszczaka, który nosi datę 19 grudnia 1970 r. To jest o tyle ważne, że w tym dniu Lech Wałęsa został aresztowany. Tak więc dokument ten najprawdopodobniej został sporządzony tuż po jego przesłuchaniu. Jest zatytułowany: „Notatka służbowa z przeprowadzonej rozmowy z Lechem Wałęsą, s. Bolesława...", i tak dalej. Wszystkie dane personalne się zgadzają z danymi Wałęsy. Dokument ma dziewięć stron, spisał go funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa kpt. Edward Graczyk. Zawiera relację z rozmowy z Wałęsą, która dotyczyła przebiegu wydarzeń w Grudniu '70.

Pozostało 95% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec