Do Muzeum Narodowego w Warszawie została przekazana XV-wieczna drewniana rzeźba przedstawiająca Marię jako służebnicę w świątyni. – To wyjątkowy przykład prywatnego mecenatu sztuki i filantropii – figura jest darem, przekazanym przez badacza i kolekcjonera Erika Bijzeta – podkreślają przedstawiciele muzeum. Zwiedzający mogą ją obejrzeć w Galerii Sztuki Średniowiecznej.
Z kolei do Muzeum Historii Polski przekazany został mundur oraz wojskowy beret generała Stanisława Maczka. Oddali go do kolekcji muzealnej bliscy generała.
Muzeum wiśnickiego zamku wzbogaciło się o ekspozycję „Gabinet kolekcjonera”, która powstała dzięki darowiźnie przekazanej przez Anitę Barycz-Rudner, córkę prof. Henryka Barycza, krakowskiego historyka. Kolekcja ta gromadzona od lat 60. obejmuje porcelanę miśnieńską oraz wytwory innych znanych manufaktur, jak Rosentahl, Kopenhaga czy Berlin.
W Muzeum w Nieborowie i Arkadii można natomiast oglądać wystawę „W Radziwiłłowskim stały domu...", która powstała dzięki eksponatom znajdującym się w prywatnych kolekcjach. Ekspozycja mieści się na drugim piętrze pałacu Radziwiłłów. Miejsce to dotychczas nie było udostępniane zwiedzającym. – Wśród różnych eksponatów znajduje się tam blisko 300 przedmiotów z mojej kolekcji oraz ze zbiorów Fundacji Trzy Trąby – mówi Maciej Radziwiłł.
Na wystawie pokazane są przedmioty pochodzące z dawnych siedzib radziwiłłowskich, położonych na terenach dzisiejszej Białorusi, Litwy, Ukrainy, Polski i Niemiec. Po raz pierwszy szerszej publiczności zaprezentowany został zbiór porcelany z Korca i Baranówki, pochodzący z kolekcji książąt Radziwiłłów z Balic oraz XVI-wieczna zbroja i naczółek konia, pochodzące z zamku nieświeskiego.