W Wirtualnym Teatrze Historii "Niepodległa" przedstawiono historię Polski z pierwszych lat II Rzeczypospolitej. W przestrzeni mobilnego centrum edukacyjnego w rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają na poznanie najważniejszych informacji z lat 1918-1925. Holoboxy prezentują historyczne artefakty, a gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. O kulturze, opowiada zaś makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku. Miłośnicy nowych technologii mogą poznać historie bohaterów II RP dzięki trzem fabularnym filmom VR z serii "Niepodległa w kadrze". Podróż w czasie zapewniają gogle VR, które pozwalają spotkać się z tenisistką Jadwigą Jędrzejewską w filmie "Dża-Dża" lub z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim w filmie "Nie kochać w taką noc". Dostępny jest również film "Wiktoria 1920", który w technologii wirtualnej rzeczywistości przenosi widzów do czasów wojny polsko-bolszewickiej.
Mobilne muzeum odwiedzi w 2022 roku 40 miejscowości w całej Polsce. Trasę Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa" można śledzić na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na profilu Niepodległej na Facebooku. Cała trasa potrwa od kwietnia do połowy października.
Planowane miejscowości na trasie Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa" to: Raszyn, Skierniewice, Płock, Działoszyn, Gliwice, Tychy, Pszczyna, Konin, Włocławek, Mogilno, Obrzycko, Pyrzyce, Gryfino, Polkowice, Małomice, Bogatynia, Bielawa, Brzeg, Nysa, Chrzanów, Zakopane, Bochnia, Brzesko, Stryków, Ciechanów, Frombork, Tczew, Radomsko, Starachowice, Radzyń Podlaski, Łosice, Piwniczna-Zdrój, Jasło, Sanok, Przemyśl, Tomaszów Lubelski, Chełm, Bielsk Podlaski, Ostrołęka, Węgrów i Łomianki.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy. Zwiedzanie trwa około pół godziny. Miejsce to jest przyjazne dla osób niepełnosprawnych.