Marta, Zosia i Ola realizują projekt „Nasze Awar", w ramach ogólnopolskiej olimpiady społecznej "Zwolnieni z teorii".
- Nasze Awar – nasza historia, nasza przeszłość. Połączenie dwóch słów w językach polskim i hebrajskim symbolizuje powiązanie kultury polskiej i żydowskiej. Ukazuje także, że nasza historia i przeszłość nie byłyby pełne, gdyby nie społeczność żydowska i jej piękno – tłumaczy Ola Korzeniewska.
- Chciałybyśmy poprzez warsztaty z dziećmi i młodzieżą pokazać, jak bardzo kultura żydowska powiązana jest z naszą polską kulturą. Że tak naprawdę jest jej częścią. Zazwyczaj o Żydach słyszymy tylko na lekcjach historii lub czytamy o nich w lekturach szkolnych. Te materiały nie opisują w pełni kultury żydowskiej czy historii narodu – podkreśla Zofia Stelmach. Dodaje, że ten projekt ma na celu uświadomienie najmłodszym i ich licealnym rówieśnikom, kim są Żydzi, w co wierzą, jaka jest ich historia, jakie są ich obyczaje i tradycje – czym jest koszerność, czym jest ortodoksyjność, dlaczego mężczyźni noszą jarmułki, a kobiety zakrywają włosy, czym jest mykwa.
Czytaj więcej
Trwa rekrutacja wolontariuszy do 10. edycji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Żydów Polskich Polin w 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Projekt jest realizowany w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach ponadpodstawowych w formie wykładu i warsztatów kulturoznawczych dla różnych grup wiekowych. Poprzez naukę połączoną z zabawą dziewczyny przekazują podstawową wiedzę na temat kultury żydowskiej najmłodszym. Z uwagi na pandemię, część spotkań odbywa się online, jednak większość warsztatów zaplanowana jest na marzec.