Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zakończył prace poszukiwawczo-ekshumacyjne w miejscu odkrycia masowych grobów z lat 30. XX wieku na terenie bazy wojskowej w Batumi. Odnalazł on szczątki 29 osób znajdujące się w zbiorowej mogile.

Polscy naukowcy uczestniczyli w w poszukiwaniu ofiar sowieckich represji z lat 1937-1938. Przypuszczają oni, że wśród ofiar mogą być Polacy zamordowani w ramach tzw. operacji polskiej.

Czytaj więcej

IPN szuka ofiar w Gruzji

Jak podaje IPN wszystkie ofiary miały ręce skrępowane prawdopodobnie sznurem. W jamie grobowej odnaleziono amunicję kalibru 9 mm, której prawdopodobnie używano w trakcie egzekucji, strzelając w tył głowy. Niektóre z odnalezionych czaszek noszą ślady wielokrotnych postrzałów. Przy szczątkach odnaleziono liczne przedmioty, w tym rzeczy osobiste (zewidencjonowano ponad sto przedmiotów).

Poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego na terenach wojskowych w Batumi rozpoczęły się w 2017 r. Wówczas odkryto cztery groby, z których ekshumowano i zabezpieczono szczątki 150 osób. W prace poszukiwawcze, w kolejnych latach, zaangażowali się specjaliści z dwóch amerykańskich uniwersytetów w Texasie i Michigan. W sierpniu 2021 r. odkryli oni szczątki 28 osób w piątym masowym miejscu pochówku.