– Fenomen Armii Krajowej zdumiewa nas do dziś. Była to największa podziemna armia walczącej Europy. Przez jej szeregi przeszło 450 tys. Polaków. Walczyliśmy od pierwszego dnia wojny z okupantem niemieckim i sowieckim – przypomina dr Paweł Warot, p.o. dyrektora oddziału IPN w Gdańsku. 14 lutego 1942 roku istniejący dotychczas Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową.
Z tej okazji Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zaplanował wiele przedsięwzięć, m.in. organizowaną wspólnie z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej akcję zapalania świateł pamięci na grobach żołnierzy AK i w miejscach straceń. Zapłoną one w nocy z 13 na 14 lutego. Por. Teresa Stanek, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, apeluje do młodzieży, aby sprawdzili, „gdzie znajduje się najbliższe miejsce pamięci, gdzie będą mogli zapalić światła, które będą dowodem pamięci i nadziei”.
13 lutego o godz. 10 odprawiona zostanie msza święta za poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy ZWZ-AK w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Z kolei w południe na placu marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysta przysięga 200 żołnierzy WOT w obecności najwyższych władz państwowych. Jak informuje MON, przedstawicielom młodego pokolenia Polaków zostanie przekazane „Przesłanie Żołnierzy Armii Krajowej”. Odbędzie się też ceremonia nadania symboliki wojskowej jednostkom WOT dziedziczącym tradycje AK. W apelu pamięci wezmą udział poczty sztandarowe jednostek wojskowych dziedziczących tradycje tej formacji.
Czytaj więcej
Zapaleniem zniczy na torach kolejowych przy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku rozpoczęły się uroczystości 82. rocznicy pierwszej masowej wywózki polskich obywateli na Wschód.
14 lutego o godz. 10 planowane jest złożenie kwiatów przed pomnikiem Stefana Grota-Roweckiego, a o godz. 10.30 przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie. Z kolei od godz. 17 na elewacji Stadionu Narodowego w stolicy będzie wyświetlone hasło „AK – z miłości do Polski”.