Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.12.2016 13:53 Publikacja: 01.12.2016 17:47
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji François Hollande oddają hołd poległym pod Verdun (Douaumont, 29 maja 2016 r.)
Foto: AFP
Pierwsza wojna światowa, nazywana dawniej Wielką Wojną, jest dzisiaj niemal całkowicie zapomniana. Jeszcze pół wieku temu Francuzi z dumą podkreślali, że wygrali tę wojnę. W latach 60. generał Charles de Gaulle wygłosił wiele przemówień gloryfikujących strategię francuskiego sztabu generalnego w latach 1914–1918. Dzisiaj ocenia się ten konflikt raczej w kategoriach wielkiej europejskiej tragedii. Tylko pod Verdun życie straciło ok. 340 tys. Francuzów i niemal tyle samo Niemców. Wspominając Verdun, politycy francuscy i niemieccy nie wymieniają już litanii wzajemnych krzywd, ale mówią o konieczności utrzymania pokoju dla przyszłych pokoleń. 29 maja 2016 r. prezydent Francji François Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel wspólnie złożyli wieńce na cmentarzu żołnierzy niemieckich w Consenvoye na północ od Verdun, po czym udali się do Douaumont, gdzie spoczywają szczątki 130 tys. żołnierzy obu walczących armii. Ta kolejność obchodów jest znamienna. Musiało minąć 100 lat, nim Francuzi zgodzili się, żeby kwiaty od prezydenta Francji znalazły się najpierw na grobach żołnierzy niemieckich, a dopiero później francuskich. Musiał minąć cały wiek pełen strasznych rozliczeń między obydwoma narodami, zanim na cmentarzu w Douaumont pojawiły się tablice na grobach pochowanych tam żołnierzy niemieckich.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas