Król Herod zrehabilitowany

Anegdota mówi, że któregoś dnia Henryk Sienkiewicz otworzył okno pracowni i krzyknął do dzieci, które przeszkadzały mu w pracy: „Herod to był wielki król”.

Aktualizacja: 23.12.2017 18:56 Publikacja: 21.12.2017 16:40

„Ucieczka do Egiptu” (obraz Gentile da Fabriano). Według tradycji biblijnej Święta Rodzina uciekała

„Ucieczka do Egiptu” (obraz Gentile da Fabriano). Według tradycji biblijnej Święta Rodzina uciekała przed prześladowaniami ze strony króla Heroda

Foto: wikipedia

Dziatwa bawiła się akurat w jasełka, w których król Herod odgrywał obok diabła i śmierci mało pochlebną rolę. Nasz noblista wyraził tym samym pogląd, który wbrew tradycji chrześcijańskiej zaczął się utrwalać już od oświecenia i zyskał na znaczeniu wraz z nowymi odkryciami archeologicznymi w Izraelu.

Herod był wnukiem Antypasa I, zarządcy Idumei, ze starożytnej kapłańskiej dynastii hasmonejskiej. Jego syn Antypater, ojciec Heroda, został doradcą arcykapłana i jednocześnie króla Judei, a później etnarchy tej krainy – Jana Hirkana II. Można powiedzieć, że Herod był po mieczu potomkiem najlepszych familii starożytnego Izraela. Należy jednak pamiętać, że przynależność do narodu wybranego dziedziczy się w społeczności żydowskiej po matce. A matką Heroda była Natabejka o imieniu Kypros, którą dzisiaj uznalibyśmy za Arabkę.

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Historia
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego