Urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku (dziś część Warszawy). Po I wojnie światowej, wraz z pianistą i kompozytorem Ignacym Janem Paderewskim, był delegatem odradzającej się Polski na konferencji pokojowej w Paryżu. Podpisy jego i Paderewskiego widnieją pod Traktatem Wersalskim, który po 123 latach zaborów przywrócił państwo polskie. Sukces ten jest największym dziełem jego życia.
„Jestem Polakiem – to znaczy, że należę do narodu polskiego na całym Jego obszarze i przez cały czas jego istnienia, zarówno dziś, jak w wiekach ubiegłych i w przyszłości; to znaczy, że czuję swą ścisłą łączność z całą Polską [...] Jestem Polakiem – więc całą rozległą stroną swego ducha żyję życiem Polski, jej uczuciami i myślami, jej potrzebami, dążeniami i aspiracjami. [...] Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka" - napisał w najważniejszym dziele politycznym "Myśli nowoczesnego Polaka" (wyd. 1903 r.).
Czytaj więcej
Józef Piłsudski był mężczyzną o silnym charakterze, ale miał słabość do pięknych i inteligentnych...
Jak przypominają historycy IPN W okresie międzywojennym Roman Dmowski pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych i był posłem. Angażował się w rozwój ruchu narodowego, a także w działalność publicystyczną.
Zmarł 2 stycznia 1939 r. Został pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.