Od marca, gdy powstała koalicja, w 200 akcjach wolontariackich w całej Polsce zostało uporządkowanych prawie 100 takich dawnych cmentarzy. Koalicja zrzesza organizacje, instytucje i osoby prywatne, które zajmują się ich ratowaniem.
– Sprzątają, remontują i odnawiają nagrobki, odczytują napisy i je inwentaryzują. Celem koalicji jest zachowanie pamięci o wielokulturowej Polsce dla przyszłych pokoleń – podkreśla dr Michał Laszczkowski, jeden z inicjatorów powstania koalicji, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
W dzisiejszych granicach Polski przed wojną istniało 1200 żydowskich cmentarzy. Do dzisiaj przetrwało około 800. – Mimo ochrony prawnej cmentarze potrzebują stałej opieki, której nie może zapewnić niewielka społeczność żydowska. Dlatego tworzona jest sieć społecznych opiekunów – wyjaśnia.
Czytaj więcej
– Wielokulturowe dziedzictwo dawnej Rzeczypospolitej to nasze dziedzictwo – przypomina dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, która w ciągu roku odnowiła 100 nagrobków.
Dodaje, że najmłodszy uczestnik akcji miał 4 lata, a najstarszy ponad 90. Najwięcej działań odbyło się w Łodzi. – Tadeusz Ołubek, kurator sądowy, od czterech lat niemal co tydzień gromadzi skazanych na prace społeczne i sukcesywnie oczyszcza z dzikich drzew i krzewów tę największą nekropolię żydowską w Polsce. 45-hektarowy cmentarz jest już prawie całkowicie oczyszczony. Tadeusz Ołubek prowadzi także działania edukacyjne, ucząc o żydowskiej historii Łodzi. W 2021 r. zorganizował ponad 40 akcji – opisuje dr Laszkowski.