Roman Rybarski – narodowy liberał

Sukcesu cywilizacyjnego Polski upatrywał przede wszystkim w budowie silnej klasy średniej, której rząd nie powinien przeszkadzać w uczciwym bogaceniu się.

Aktualizacja: 25.10.2021 17:48 Publikacja: 21.10.2021 21:00

Roman Rybarski (1887–1942)

Roman Rybarski (1887–1942)

Foto: NAC

Roman Rybarski był uznawany za jednego z czołowych polskich ekonomistów ery międzywojnia. Jednocześnie był jednym z głównych działaczy Narodowej Demokracji. Współcześnie do jego myśli odwołują się głównie gospodarczy liberałowie i przeciwnicy etatyzmu.

Urodził się 3 sierpnia 1887 r. w Zatorze, a w 1906 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam zafascynował się austriacką szkołą ekonomiczną. Jako student publikował swoje pierwsze prace poświęcone historii gospodarczej. W 1910 r. uzyskał tytuł doktora praw na UJ, a później studiował również w paryskiej Szkole Nauk Politycznych. W 1917 r. był już profesorem UJ, ale trzy lata później zrezygnował z pracy na tej uczelni. W 1919 r. został jednym z ekspertów delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu. Trzy lata później zaczął pracę na Politechnice Warszawskiej i opublikował książkę „Wartość, kapitał i dochód". W 1924 r. redagował statut Banku Polskiego i objął Katedrę Skarbowości Uniwersytetu Warszawskiego. W kolejnych latach opublikował wiele prac dotyczących ekonomii i historii gospodarczej Polski.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne
Historia
Testament Bolesława Krzywoustego, czyli rozbicie dzielnicowe
Historia
Fridtjof Nansen i Roald Amundsen. Wikingowie XIX wieku
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Amazonka odkryła swoją tajemnicę