Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 25.10.2021 17:48 Publikacja: 21.10.2021 21:00
Roman Rybarski (1887–1942)
Foto: NAC
Roman Rybarski był uznawany za jednego z czołowych polskich ekonomistów ery międzywojnia. Jednocześnie był jednym z głównych działaczy Narodowej Demokracji. Współcześnie do jego myśli odwołują się głównie gospodarczy liberałowie i przeciwnicy etatyzmu.
Urodził się 3 sierpnia 1887 r. w Zatorze, a w 1906 r. rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam zafascynował się austriacką szkołą ekonomiczną. Jako student publikował swoje pierwsze prace poświęcone historii gospodarczej. W 1910 r. uzyskał tytuł doktora praw na UJ, a później studiował również w paryskiej Szkole Nauk Politycznych. W 1917 r. był już profesorem UJ, ale trzy lata później zrezygnował z pracy na tej uczelni. W 1919 r. został jednym z ekspertów delegacji polskiej na konferencję pokojową w Paryżu. Trzy lata później zaczął pracę na Politechnice Warszawskiej i opublikował książkę „Wartość, kapitał i dochód". W 1924 r. redagował statut Banku Polskiego i objął Katedrę Skarbowości Uniwersytetu Warszawskiego. W kolejnych latach opublikował wiele prac dotyczących ekonomii i historii gospodarczej Polski.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas