W tym miesiącu rozpoczną się badania archeologiczne na Westerplatte, naukowcy planują, że potrwają one trzy miesiące. Kierownik Działu Archeologicznego Filip Kuczma informuje, że przebadany zostanie obszar o powierzchni 300 mkw.
Archeolodzy chcą odnaleźć szczątki wszystkich westerplatczyków, którzy polegli w trakcie obrony w 1939 r. Spodziewają się odkryć m.in.szczątki legionisty Mieczysława Krzaka, który zginął najprawdopodobniej 2 września w pobliżu placówki Fort.
Archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej nadzorują także prace saperskie prowadzone przez żołnierzy. W trakcie prowadzonych od 2016 r. badań archeologicznych i saperskich muzeum pozyskało 50 tys. zabytków. Większość stanowią przedmioty związane ze służbą polskich żołnierzy na Westerplatte. Wykonywane są także badania geofizyczne, których celem jest sprawdzenie położenia i rozmiarów niewidocznych dziś reliktów budynków znajdujących się niegdyś na Westerplatte czy lejów po bombach i pociskach artyleryjskich.
Czytaj więcej
W 77. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego oraz w dniu pamięci o cywilnych ofiarach Powstania w stolicy zostanie odsłonięty pomnik poświęcony "Kobietom Powstania Warszawskiego".
W 2019 r. odnaleziony został tam m.in. pistolet Browning Model 1900 kaliber 7,65 mm, który znajdował się przy szczątkach jednego z poległych westerplatczyków. Broń odnaleziono w mogile zbiorowej, z której podjęto szczątki pięciu osób – wszyscy żołnierze zginęli 2 września 1939 r. w wartowni nr 5. Żołnierz ten został zidentyfikowany przez naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w wyniku badań genetycznych jako kapral Bronisław Perucki.