Pędzle maczane w morskiej wodzie

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje w swojej siedzibie – w zabytkowym XVII-wiecznym Spichlerzu – 36 obrazów Mariana Mokwy uznawanego za najwybitniejszego polskiego marynistę. Wystawę można oglądać do 15 września.

Aktualizacja: 12.08.2021 16:31 Publikacja: 12.08.2021 15:33

„Bitwa pod Oliwą w 1627 roku” – obraz Mariana Mokwy (przed 1935 r.)

„Bitwa pod Oliwą w 1627 roku” – obraz Mariana Mokwy (przed 1935 r.)

Foto: Zbiory NMM

Na wystawie pokazywane jest po raz pierwszy od 80 lat dzieło „Bitwa pod Oliwą w 1627 roku". Obraz ten, odrestaurowany przez prof. Dariusza Markowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, do niedawna uważany był za zniszczony przez Niemców w 1939 r. podczas plądrowania galerii morskiej w Gdyni. Na wystawie można też oglądać obraz – darowiznę PRL-owskiego armatora Polskie Linie Oceaniczne – który przedstawiał transatlantyk „Batory"; rzecz w tym, że Marian Mokwa namalował MS „Piłsudski", ale ponieważ był to obraz niepoprawny politycznie, przemalowano go, oczywiście anonimowo, „w staropolskim duchu". I tu dochodzimy do drugiego dna wystawy, okazuje się bowiem, że marynistyka polska ma dzieje równie pogmatwane i trudne, jak życie i twórczość Mariana Mokwy i historia Polski w ogóle.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Historia
Czy będą ekshumacje Ukraińców? IPN: Nie ma wniosku
Historia
Na ratunek zamkowi w Podhorcach i innym zabytkom
Historia
„Apokalipsa była! A w literaturze spokój”
Historia
80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Świat słucha świadectwa ocalonych
Historia
Pamięć o zbrodniach w Auschwitz-Birkenau. Prokuratura zamknęła dwa istotne wątki