Poszukiwania na Wileńszczyźnie prowadzi m.in. naczelnik Wydziału Kresowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN dr Leon Popek oraz dr Dominika Siemińska, wspiera ich grupa wolontariuszy – harcerzy związanych ze Stowarzyszeniem Odra – Niemen. Dzisiaj miejsce tych poszukiwań znajdujące się w lesie odwiedzili laureaci konkursu IPN „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...", którzy od 9 września uczestniczą w objeździe edukacyjnym po polskich miejscach pamięci na Kresach.
Celem prowadzonych działań przez naukowców IPN jest odnalezienie mogiły zbiorowej żołnierzy AK z Oddziału Samoobrony Ziemi Wileńskiej nr 4, dowodzonego przez ppor. Sergiusza Zyndrama-Kościałkowskiego ps Fakir. Polegli oni 4 lutego 1945 r. w walce z sowiecką bezpieką w Raubiszkach. Zginęło wtedy ok. 10 żołnierzy, w tym dowódca oddziału. On został jednak pochowany na wileńskim cmentarzy na Rossie.
Ojciec „Fakira" stworzył plan bitwy, na którym zaznaczył też mogiłę, w której spoczęli żołnierze AK. Naukowcy IPN na tej podstawie oznaczyli przypuszczalne miejsce pochówku, sprawdzają je wykonując otwory wywiercone świdrem do badań geologicznych.
IPN prowadzi prace poszukiwawcze na Litwie od 2 lat. W tym czasie odnalazł szczątki 20 żołnierzy, ciała trzech zostały już pochowane. Na razie nie zostały te osoby zidentyfikowane w trakcie badań DNA. Naukowcy poszukują miejsca pochówku m.in. kpt. Jana Borysewicza ps. Krysia, który zginął 21 stycznia 1945 pod Kowalkami w zasadzce grupy operacyjnej pułku piechoty NKWD. Jego ciało Sowieci obwozili po miejscowościach Ziemi Lidzkiej – wystawiono je na widok publiczny m.in. w Raduniu i Ejszyszkach.
W niedzielę rozpoczął się wyjazd edukacyjny dla laureatów 9. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy..." po Litwie i Łotwie. Grupa kilkudziesięciu uczniów z całej Polski odwiedza polskie miejsca pamięci na Kresach. Zwiedzili już m.in. Kopciowo na Litwie gdzie odwiedzili grób bohaterki powstania listopadowego – Emilii Plater, a także Wilno, a także Zułowo – miejsce narodzin Józefa Piłsudskiego. Zwiedzą też Dyneburg – wyzwolony przez Wojsko Polskie z rąk bolszewickich w styczniu 1920 r., a także stolicę Łotwy Rygę.