Reklama
Rozwiń

Sport ludzi szlachetnych

Nowoczesna rywalizacja sportowa kojarzy nam się z postacią Pierre’a Barona de Coubertin i stworzonym przez niego ruchem olimpijskim. Przed nim jednak także uprawiano sport. Średniowiecze to epoka turniejów rycerskich, jednego z najbardziej romantycznych rodzajów rywalizacji.

Publikacja: 25.12.2009 08:47

Sport ludzi szlachetnych

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Red

W imię Boga, świętego Jerzego i świętego Michała pasuję cię na rycerza. Bądź dzielny, pobożny i wierny – tak zazwyczaj brzmiała formuła, dzięki której młody mężczyzna (musiał mieć ukończone 21 lat) stawał się rycerzem, szlachetnym wojownikiem. Była to nobilitacja, ale też duża odpowiedzialność. Rycerz musiał trzymać się kodeksu honorowego i spełniać wiele obowiązków – wobec Boga, władcy i damy serca. Wzorem był tu oczywiście król Artur i rycerze Okrągłego Stołu. U schyłku średniowiecza nawet mieszczanie zakładali swoje „dwory Artusa”, gdzie ćwiczyli się w bezkrwawych (nie zawsze) pojedynkach.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego