Reklama
Rozwiń

Amerykanie i ich sojusznicy na Dalekim Wschodzie

Amerykańskie wojska lądowe na Dalekim Wschodzie składały się ze stacjonujących w Japonii 7., 24. i 25. Dywizji Piechoty oraz 1. Dywizji Kawalerii, tworzących 8. Armię dowodzoną przez gen. Waltona H. Walkera.

Publikacja: 07.12.2007 11:26

Amerykanie i ich sojusznicy na Dalekim Wschodzie

Foto: Rzeczpospolita

Były to wojska okupacyjne. Dywizje liczyły po ok. 13 tys. żołnierzy, czyli niewiele więcej, niż wynosił dywizyjny etat w czasie pokoju (etat wojenny to 18 900 ludzi). W pułkach piechoty były zazwyczaj dwa rozwinięte bataliony i jeden skadrowany. Nie było pułkowych kompanii czołgów, a w dywizyjnych batalionach czołgów rozwinięta była tylko pierwsza kompania wyposażona w lekkie wozy M24 General Chaffee. Siły powietrzne na Dalekim Wschodzie (dowódca gen. G. E. Stratmayer) składały się z pięciu grup myśliwskich, dywizjonu rozpoznania pogody, trzech samodzielnych dywizjonów myśliwskich, lekkiej grupy bombowej, ciężkiej grupy bombowej oraz skrzydła transportowego. Łącznie miały 1172 samoloty, z tego mniej więcej połowę w jednostkach operacyjnych. Siły morskie USA utrzymywały na Dalekim Wschodzie 7. Flotę dowodzoną przez wiceadmirała A. D. Struble’a. W Japonii stacjonowały ponadto symboliczne pododdziały okupacyjne z Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Brytyjczycy utrzymywali ponadto zgrupowanie bojowe, którego rdzeniem były dwie brygady piechoty w Hongkongu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama