1 lipca – Władze PRL wprowadziły drastyczną podwyżkę cen, co doprowadziło do krótkich strajków w pojedynczych fabrykach. Robotnicy domagali się zwiększenia płac, a dyrekcje spełniały te żądania. W następnych tygodniach całą Polskę obiegło powiedzenie: „Kto staje, ten dostaje…”.
8 lipca – Rozpoczął się strajk w WSK PZL Świdnik. Po czterech dniach przyjęto dziewięciopunktowe „Porozumienie zawarte między Przedstawicielami Załogi wybranymi w dniu 11.07.1980 r. a Dyrekcją, Radą Zakładową i Samorządem Robotniczym” – pierwszy taki dokument podpisany latem 1980 roku.
16 lipca – Pracę przerwała Lokomotywownia PKP w Lublinie, w której obok postulatów ekonomicznych zgłoszono także żądanie przeprowadzenia nowych wyborów do rady zakładowej. Nazajutrz kolejarze zablokowali węzeł kolejowy, a 18 lipca Lublin został sparaliżowany: nie pracowała komunikacja miejska, PKS, transport handlowy. Ogółem w lipcu 1980 roku strajkowało ponad 80 tys. robotników w 177 zakładach pracy.
14 sierpnia – Rozpoczęła strajk załoga Stoczni im. Lenina w Gdańsku, domagając się przywrócenia do pracy zwolnionej dyscyplinarnie suwnicowej Anny Walentynowicz, działaczki WZZ, oraz podwyżki płac. Do protestu przyłączyły się największe zakłady Trójmiasta. Trzy dni później powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, z Lechem Wałęsą, Andrzejem Gwiazdą, Anną Walentynowicz, Aliną Pieńkowską i Bogdanem Lisem na czele. Działacze MKS sformułowali 21 postulatów. W pierwszym żądano „akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych”, następnie nierepresjonowania za poglądy, wolności słowa, ograniczenia cenzury.
18 sierpnia MKS powstał w Stoczni im. Warskiego w Szczecinie. Strajki rozlewały się na kolejne ośrodki: Wrocław, Wałbrzych, Łódź, zagłębie miedziowe, Poznań, Bielsko-Białą, Bydgoszcz, Toruń, Warszawę, Krosno, Kraków, Górny Śląsk i Zagłębie... W ponad 750 zakładach strajkowało 700 tys. pracowników. Wszędzie solidaryzowano się z 21 gdańskimi postulatami, co zmusiło władze do uznania postulatów i podpisania porozumień: 30 sierpnia w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju oraz 11 września w Hucie Katowice.