Wcześniej osobom, które przybyły pod pomnik Bohaterów Getta, rozdano symboliczne opaski z gwiazdą Dawida. Odbył się apel poległych.
W uroczystościach wzięła udział m.in. prezydent miasta Hanna Gronkiewicz- Waltz.
Wzdłuż ulicy Próżnej stanęły nakryte stoły. Przy blasku świec odbywała się uroczysta kolacja sederowa - święto Pesach. Święto Pesach przypadało 19 kwietnia 1943 roku, czyli w dniu wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Dla uczczenia tej rocznicy Fundacja Shalom przygotowała dla zaproszonych gości i warszawiaków tradycyjne potrawy podawane w Pesach. Na rozstawionych wzdłuż ulicy, nakrytych białym obrusem i oświetlonych blaskiem świec stołach znalazła się m.in. maca wyrabiana tylko z mąki i wody, pieczone jajka oraz wino, nad którym tradycyjne błogosławieństwo odmówił rabin.
Do stołu na tradycyjny posiłek zaproszeni zostali mieszkańcy Warszawy.
W oknach i na murach kamienic przy ul. Próżnej umieszczono zdjęcia dawnych żydowskich mieszkańców dzielnicy. Fotografie pochodzą z zasobów Fundacji Shalom i stanowią świadectwo nieistniejącego już świata Żydów polskich. Zdjęcia przedstawiają mieszkańców kamienic na Próżnej, Gęsiej, Chłodnej, Nalewkach i Nowolipkach.