Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Tymczasem szkoły w soboty prowadziły normalne zajęcia, nie było natomiast szkół państwowych specjalnie przeznaczonych dla Żydów, z wykładowym językiem jidysz lub hebrajskim. Władze tłumaczyły nieobecność takich szkół brakiem uzgodnień samej społeczności żydowskiej co do języka wykładowego. Młodsze dzieci mogły czasem uczęszczać do tzw. szabasówek, które tworzono w miejscowościach o wysokim procencie ludności żydowskiej – w szkołach tych soboty były wolne. W innych wypadkach dzieci ze szkół powszechnych zwalniano z obowiązku pisania w soboty, albo po prostu opuszczały one lekcje, co oczywiście utrudniało im naukę. Na wyższym poziomie – w gimnazjach – nie było żadnych szkół państwowych dostosowanych do potrzeb młodzieży wyznania mojżeszowego. Chcący się uczyć dalej musieli zatem wybierać: albo droższe, prywatne szkoły żydowskie, albo zazwyczaj tańsze państwowe gimnazja, gdzie chcąc się uczyć, musieli łamać zasady religii żydowskiej, czyli pracować i uczyć się w szabas.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas