Od 1754 roku Wielka Brytania i Francja, walczące przeciw sobie w wojnie siedmioletniej, toczyły boje również w koloniach w Ameryce Północnej. W 1758 roku przybycie brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego odmieniło losy wojny. 13 września 1759 roku Brytyjczycy rozbili pod Quebekiem siły francuskie, a trzy dni później zdobyli miasto. Konflikt zakończył w 1763 roku pokój paryski – Francja utraciła kolonie w Ameryce Północnej z wyjątkiem części Luizjany.

W 1759 roku królem Hiszpanii został władca Neapolu i Sycylii Karol III Burbon. Rządząc w Neapolu, wspierał poszukiwania archeologiczne, które doprowadziły do odkrycia zasypanych po wybuchu Wezuwiusza miast rzymskich Pompeje i Herkulanum. Natomiast jako król hiszpański, zawarłszy sojusz z Francją, wplątał królestwo w wojnę siedmioletnią i zaangażował się po stronie Amerykanów w wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Zmarł w 1788 roku w wieku 72 lat.

W 1759 roku w wieku 60 lat zmarł Adam Ignacy Komorowski, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski. Był rzecznikiem wzmocnienia państwa: na sejmie w 1752 roku opowiedział się za zwiększeniem armii i dochodów skarbu poprzez sprzedaż urzędów, podniesienie cła generalnego i reformę mennicy.

Początkowo popierał familię Czartoryskich, ale po uwięzieniu przez Prusaków i interwencji Augusta III Wettyna, która doprowadziła do jego uwolnienia, zbliżył się do króla. Poparł m.in. starania królewicza Karola Krystiana o księstwo kurlandzkie.