Reklama
Rozwiń

Agenci SB na igrzyskach olimpijskich

Pracownicy i współpracownicy Służby Bezpieczeństwa stanowili 10 proc. polskiej delegacji na igrzyska olimpijskie w Seulu (1988). O efektach swych działań informowali bezpośrednio Aleksandra Kwaśniewskiego, wtedy szefa PKOl.

Aktualizacja: 03.09.2008 04:10 Publikacja: 02.09.2008 17:21

Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski, w czasach gdy kierował Polskim Komitetem Olimpijskim z własnej woli spotykał się z oficerami Służby Bezpieczeństwa pilnującymi polskich sportowców podczas olimpiady w Seulu – ujawnia program "Misja Specjalna", który zostanie wyemitowany dziś w TVP1 o 21:10.

Dziennikarze „Misji” dotarli do dokumentów sprawy o kryptonimie „Seul”. Wynika z nich, że aż dziesięć procent delegacji, która udała się do Seulu na igrzyska w 1988 roku, stanowili pracownicy i współpracownicy Służby Bezpieczeństwa. Spośród 229 członków polskiej ekipy 27 pracowało dla MSW. Agentami byli nie tylko sportowcy ale również lekarze, trenerzy i koordynatorzy dyscyplin. Aleksander Kwaśniewski podczas rozmowy jaką z własnej inicjatywy odbył wówczas z oficerem SB interesował się przede wszystkim niebezpieczeństwem związanym z tym, że niektórzy sportowcy wykorzystają pobyt za granicą i wybiorą wolność czyli odmówią powrotu do kraju. SB informowała Kwaśniewskiego o swoich podejrzeniach co do poszczególnych sportowców. Relacjonowała Kwaśniewskiemu, że zdobywca olimpijskiego złota w Moskwie – Władysław Kozakiewicz, który przybył do Seulu z Niemiec, gdzie wówczas mieszkał, może namawiać polskich kolegów do pozostania za granicą. Dziennikarzom TVP nie udało się uzyskać komentarza Aleksandra Kwaśniewskiego do tej sprawy

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego