W czasie stanu wojennego wielu warszawiaków, słuchając nielegalnego wtedy Radia Solidarność, mrugało w mieszkaniach światłami.
Wystawa „Sztafeta do wolności” zapewni powtórkę tych emocji. W jednym z kubików ustawionych na Krakowskim Przedmieściu będzie można wysłuchać opozycyjnych wiadomości i zobaczyć samemu takie „mruganie” całego bloku.
Na czym polega nietypowy projekt? – To będzie 11 prostopadłościanów, do których będzie można wejść. Staną pomiędzy pomnikiem Kopernika a kościołem ss. Wizytek – mówi ich twórca – artysta Jarosław Nizio. – W każdym zostanie opisane inne wydarzenie, począwszy od roku 1976, kończąc na czwartym czerwca 1989 r. – wyjaśnia.
W jednym z kubików obejrzymy reakcje całego świata na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. – To są naprawdę wzruszające zdjęcia. I to nie tylko z zachodniej Europy. Na mnie duże wrażenie zrobiły fotografie demonstracji w tak egzotycznych miejscach kuli ziemskiej jak Peru czy Japonia – opowiada Katarzyna Puchalska z Domu Spotkań z Historią, kuratora całego przedsięwzięcia.
Każdy kubik zewnętrzną formą architektoniczną ma nawiązywać do wydarzenia, które opisuje. W środku – ekspozycja multimedialna: różne projekcje, zdjęcia, a w niektórych instalacje dźwiękowe. Wszystkie prostopadłościany zostaną na Krakowskim Przedmieściu do 25 maja.