27 kwietnia 1960 roku mieszkańcy modelowego - w zamierzeniu decydentów - miasta PRL bez Boga stanęli w obronie krzyża, który chciały usunąć z ich dzielnicy komunistyczne władze. Co niezbyt częste w naszej najnowszej historii, walkę tę ostatecznie wygrali. Także dlatego Muzeum PRL z nowej Huty, filia Muzeum Historii Polski w Warszawie, przeprowadza specjalną kampanię „W imię wolności. Nowa Huta ’60”.
Już od dziś w krakowskich tramwajach i autobusach, a potem także w warszawskim metrze i środkach komunikacji w Gdańsku pasażerowie będą mogli obejrzeć 30-sekundowy film o wydarzeniach sprzed lat. Aby także młodzież nie pozostała obojętna wobec tego, co wydarzyło się wówczas, na 21 kwietnia w Urzędzie Miasta Krakowa przygotowano debatę oksfordzką z udziałem krakowskich licealistów. Zostaną podzieleni na dwie grupy, które będą szukać argumentów „za” i „przeciw” w dyskusji: „Czy krzyże powinny zostać usunięte z miejsc publicznych w Polsce”.
Na dokładną rocznicę dramatycznych wydarzeń - 27 kwietnia - Muzeum PRL-u wraz z kołem historyków studentów UJ przygotowuje specjalną inscenizację historycznego boju. Na ulice wyjedzie samochód opancerzony, będą milicyjne hełmy, pałki i ok. 150 uczestników walk.
Największą atrakcją planowanych obchodów będzie koncert i spektakl przygotowany na 24 kwietnia w niezwykłej scenerii - hali ocynowni ArcelorMittal w Nowej Hucie. Przedstawienie z wykorzystaniem światła i dźwięku z udziałem 200-osobowego chóru oraz zespołów rockowych ma być hołdem dla wszystkich kobiet, które stanęły w obronie swoich ideałów. Częścią widowiska będzie koncert, w którym weźmie udział m.in. Voo Voo, a także live act Opera Nowohucka w wykonaniu Marcina Bzyka Nohuckiego i gości. Koncert ma przyjąć formę dialogu ludzi walczących o wolność pod krzyżem na placu Piłsudskiego w Warszawie, nowohuckim w Krakowie oraz pod krzyżami przed bramą Stoczni Gdańskiej.
- Ten koncert zadedykujemy pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem - mówi Jadwiga Emilewicz, dyrektor Muzeum PRL. - 10 kwietnia przybył nam bowiem kolejny ważny krzyż.