Po zakończeniu walk radość tłumiona była echami Jałty i Poczdamu, a na ziemiach polskich umacniały się wpływy totalitaryzmu. Rozwinął się antykomunistyczny ruch oporu. Niedzielne spotkanie poświęcone jest właśnie pamięci jego członków.
– Ludziom, których przez dziesiątki lat nazywano „bandytami” i spychano na margines historii, poświęcamy nasze widowisko historyczne „Żołnierze wyklęci” – piszą organizatorzy z dzielnicy Targówek.
Swoje umundurowanie, wyposażenie i wiedzę zaprezentują więc ci, dla których prawdziwa historia nie może popaść w zapomnienie.
Polaków reprezentować mają grupy Czata 49, Milicja, Ryngraf, Warszawiaki, Wigry oraz członkowie Stowarzyszenia Tradycji Armii Krajowej. Pojawi się też harcerska grupa historyczna popularyzująca działania Harcerskiego Batalionu Wigry (m.in. w czasie powstania warszawskiego), a także osiągnięcia w działalności konspiracyjnej instruktorów ze środowiska wigierskiego w latach 1939 – 1944.
Będą także ludzie z działającej od 2003 roku 40-osobowej grupy AA7, odtwarzającej 7. Batalion Rozpoznawczy 4. Dywizji Pancernej Wehrmachtu oraz interesujący się niemieckimi siłami zbrojnymi członkowie GRH Panzer Lehr, przypominający jeden z pododdziałów ze 130. Kadrowej Dywizji Pancernej.