– To nie jest odpowiedź na inicjatywę Eriki Steinbach – zapewnia dr Hubert Chudzio z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pomysłodawca utworzenia Centrum Dokumentacji Przymusowych Migracji Polaków. Bo jak dodaje: – Badania naukowe związane z wypędzeniami prowadzimy już od kilku lat.
Badania nad przymusowymi przesiedleniami trwają na Uniwersytecie Pedagogicznym od 2004 r. To wtedy studenci Instytutu Historii tej uczelni rozpoczęli trzyletni projekt „Ziemie zachodnie jako przykład migracji ludności polskiej, niemieckiej i ukraińskiej w czasie i po II wojnie”. Zebrali ok. 150 relacji uczestników tamtych wydarzeń.
Ale w przyszłej placówce zostaną też udokumentowane np. wywózki Polaków na Syberię w czasie wojny – w roku 2010 mija 70. rocznica ich rozpoczęcia.
– Chcemy zacząć od żyjących jeszcze świadków historii. Głównie sybiraków, bo z nimi mamy już liczne kontakty – mówi dr Chudzio.
Takie świadectwa są już zbierane. Studenci UP w 2009 r. inwentaryzowali cmentarze polskie w Ugandzie i Tanzanii, dokąd trafili wysiedleni na Syberię Polacy, którzy wraz z armią gen. Andersa opuścili ZSRR w 1942 r.