We Wrocławiu obejrzeć można wystawę skarbów, jakie Jan Nowak-Jeziorański zgromadził i testamentem przekazał Ossolineum.
– Po Jałcie wyobrażaliśmy sobie z żoną, że nigdy więcej Polski nie zobaczymy. Wobec czego postanowiliśmy urządzić na obczyźnie jakby namiastkę domu ojczystego. Zaczęliśmy zbierać polonika – tak w lutym 2003 r. w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej" Jan Nowak-Jeziorański mówił o swojej kolekcjonerskiej pasji.
Jako szef Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa dbał o to, aby emitowane były audycje o polskiej sztuce i pamiątkach historycznych. Walczył o zwrot Polsce przechowywanych w Kanadzie skarbów, w tym Szczerbca i arrasów wawelskich.
Kiedy Jan Nowak w 2002 r. osiedlił się w Warszawie, na ścianach jego mieszkania zawisły makaty buczackie, skrzyżowane szable, portrety królów polskich, ryngrafy z wizerunkiem Matki Boskiej. Stale powiększał zbiór. Dał ogłoszenie z informacją, czego poszukuje.
Zbiór Jana i Jadwigi Nowaków-Jeziorańskich obejmuje ok. 200 obrazów, akwarel lub rysunków, ponad 250 sztuk białej broni, sreber, porcelany, zegarów, oprócz tego setki cennych numizmatów i historycznych map. To największy w powojennej historii Ossolineum dar.