Prace te będą prowadzone ?w ramach śledztwa, które ?1 sierpnia wszczęła Główna Komisja Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Potrwają około dwóch tygodni.
– Celem działania archeologów, antropologów i prokuratorów będzie określenie dokładnego obszaru na terenie kwatery „Ł" i „Ł-2", gdzie chowano ofiary zbrodni komunistycznych – mówi „Rz" prokurator Marcin Gołębiewicz, szef pionu śledczego warszawskiego oddziału IPN.
Na Powązkach będą prowadzone także ekshumacje. Śledczy spodziewają się znaleźć szczątki osób zabitych w latach 40. w mokotowskim więzieniu, a także w Głównym Zarządzie Informacji WP przy ul. Oczki (tam przetrzymywano i torturowano żołnierzy).
Z wydobytych szczątków będzie pobierany materiał do badań genetycznych. – Będziemy chcieli je identyfikować – dodaje prok. Gołębiewicz.
To kolejna odsłona prac na warszawskiej nekropolii. Podczas poprzednich etapów archeologom udało się odnaleźć szczątki ok. 200 ofiar komunistycznej bezpieki. Nie rozpoczęto jednak ekshumacji tych, którzy pochowani są pod postawionymi w latach 80. grobami. W tym przypadku potrzebna jest nowelizacja ustaw o grobach i cmentarzach wojennych oraz o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zmiany prawne przygotowuje Kancelaria Prezydenta we współpracy z IPN.