Do sądu rejonowego w Kaliszu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko Zenonowi J. Śledczy z IPN oskarżają go o „bezprawne pozbawienie wolności w okresie pomiędzy 12 a 16 grudnia 1981 roku osób związanych ze środowiskiem „Solidarności" z regionu konińskiego i umieszczenia ich w ośrodkach odosobnienia".
Prokurator zarzuca mu, że jako Komendant Wojewódzki Milicji Obywatelskiej, bezprawnie podjął wobec 33 działaczy NSZZ „Solidarność" regionu konińskiego decyzje o internowaniu. Podejmując ją powoływał się na akt prawny, który nie został opublikowany. Dekret o stanie wojennym – uznaje IPN „prawidłowo został ogłoszony najwcześniej w dniu 17 grudnia 1981 roku" (wtedy został ogłoszony w Dzienniku Ustaw). Tymczasem internowanie opozycjonistów odbywało się wcześniej czyli od 13 grudnia 1981 r., zaraz po ogłoszeniu wprowadzenia stanu wojennego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
„W konsekwencji pokrzywdzeni zostali pozbawieni wolności w ośrodkach odosobnienia, przy czym działanie to stanowiło formę poważnej represji politycznej wobec osób przynależących do grupy o odmiennych zapatrywaniach ideologicznych, co kwalifikuje te czyny jako zbrodnie komunistyczne i zbrodnie przeciwko ludzkości" – czytamy w komunikacie poznańskiego oddziału IPN.
Oskarżony były komendant w czasie przesłuchania nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień.
Jak przypomina IPN czyny zarzucane mu zagrożone są karą pozbawienia wolności od 1 roku do lat 10.