Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie poszukuje eksponatów

Nowych eksponatów poszukuje Muzeum Wsi Kieleckiej do rozbudowującego się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. To jedna z 817 wsi, które zostały spacyfikowane podczas II wojny światowej.

Aktualizacja: 08.07.2015 16:43 Publikacja: 08.07.2015 15:45

Wizualizacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie

Wizualizacja Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie

Foto: materiały prasowe

Pacyfikacja Michniowa została przeprowadzona przez niemieckie oddziały policyjne w dniach 12-13 lipca 1943 roku. Bezpośrednią przyczyną zbrodniczej operacji było wsparcie, jakiego mieszkańcy wsi udzielali polskiej partyzantce, w szczególności oddziałom, którymi dowodził por. Jan Piwnik ps. „Ponury".

„Naszym celem jest budowanie społecznej świadomości tego, jak wielką ofiarę poniosła polska wieś podczas konfliktu drugowojennego. Zależy nam również na tym, by uwypuklić to, jak ważną rolę odgrywała ona w kształtowaniu się poszczególnych etapów niepodległościowej konspiracji. Nie możemy zapominać, że bez niej nie mogła istnieć partyzantka, bo trzon leśnych oddziałów stanowili chłopcy ze wsi" - powiedziała PAP Ewa Kołomańska, kierownik Sekcji Historycznej Muzeum Wsi Kieleckiej.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Paweł Łepkowski: Najsympatyczniejszy ze wszystkich świętych
Historia
Mistrzowie narracji historycznej: Hebrajczycy
Historia
Bunt carskich strzelców
Historia
Wojna zimowa. Walka Dawida z Goliatem
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Archeologia rozboju i kontrabandy
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką