Obchody Milenium - nieprawda ekranu

Media, w tym telewizja, miały odegrać szczególną rolę w przeciwdziałaniu „ofensywie wojującego klerykalizmu”, jak władza propagandowo określała działalność Kościoła katolickiego w okresie Milenium Chrztu Polski. Odbywające się na Jasnej Górze 3 maja, w święto NMP Królowej Polski uroczystości, które stanowiły kulminację obchodów Milenium i zgromadziły ok. pół miliona wiernych nie były transmitowane.

Aktualizacja: 14.04.2016 08:36 Publikacja: 14.04.2016 08:00

Przewodniczący Komitetu do Spraw Radiofonii i Telewizji Włodzimierz Sokorski 1960 r.

Przewodniczący Komitetu do Spraw Radiofonii i Telewizji Włodzimierz Sokorski 1960 r.

Foto: PAP/CAF

Władze państwowe postawiły sobie za cel nie tylko ułożenie takiego kalendarza imprez świeckich, by najatrakcyjniejsze pokazy i zawody przypadały w tych samych terminach, co uroczystości kościelne, ale także by zdominowały one media, w tym dynamicznie rozwijającą się wówczas telewizję.

Było o co walczyć - w latach 60. liczba widzów rosła gwałtownie i już od 1 lipca 1961 r. program telewizyjny nadawano codziennie. W 1963 r. zarejestrowano milionowego abonenta, w 1969 r. - odbiornik posiadały już 3 miliony osób. W rzeczywistości liczba widzów była znacznie większa – ci, którzy nie posiadali własnego telewizora, programy telewizyjne oglądali u sąsiadów i znajomych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama