Sarmackie Ateny w I Rzeczypospolitej

Bracia polscy byli najbardziej oryginalnym i postępowym wyznaniem „heretyckim” w okresie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Założona przez nich Akademia Rakowska była jedną z najlepszych uczelni w Europie w pierwszej połowie XVII w.

Aktualizacja: 10.12.2017 16:18 Publikacja: 09.12.2017 23:01

Sąd nad arianami (plafon z Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach). W 1638 r. braci polskich z Rakow

Sąd nad arianami (plafon z Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach). W 1638 r. braci polskich z Rakowa oskarżono o profanację krzyża i skazano na wygnanie

Foto: wikipedia

Bracia polscy, arianie, socynianie, antytrynitarze, anabaptyści, nurkowie, nowochrzczeńcy, kopieniacy – to tylko najbardziej popularne określenia używane w stosunku do tego odłamu protestantyzmu. Najbardziej pasują do nich trzy pierwsze. Braćmi chętnie nazywali się sami, określenie „arianie” wpisywało ich w szerszy ruch religijny, opierający się na doktrynie teologicznej stworzonej w IV w n.e. przez Ariusza, który negował istnienie Trójcy Świętej, natomiast nazwa „socynianie” pochodzi od Fausta Socyna, włoskiego reformatora religijnego, który osiadł w Polsce i miał decydujący wpływ na ostateczne ukształtowanie się polskiego arianizmu.

Pozostało 97% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Paweł Łepkowski: Najsympatyczniejszy ze wszystkich świętych
Historia
Mistrzowie narracji historycznej: Hebrajczycy
Historia
Bunt carskich strzelców
Historia
Wojna zimowa. Walka Dawida z Goliatem
Materiał Promocyjny
Świąteczne prezenty, które doceniają pracowników – i które pracownicy docenią
Historia
Archeologia rozboju i kontrabandy
Historia
Dlaczego zabrakło chleba? Francuska rewolucja głodujących mas