Zachęcam w tych felietonach do zwiedzania polskich zabytków techniki. Jeśli się na nie mądrze popatrzy, to można się wiele dowiedzieć o tym, jak rozwijała się technika, dzięki której żyje się nam obecnie wygodniej. A przy okazji te stare zabytki techniki są bardzo piękne. W szczególności piękne są opisane w tym felietonie dwie sztuczne drogi wodne: Kanał Augustowski i Kanał Elbląski.
Kanał Augustowski: przyczyny powstania
Kanał ten jest piękny widokowo (przebiega przez najładniejsze fragmenty Pojezierza Augustowskiego) i zawiera ciekawe rozwiązania techniczne, pokazujące kunszt i pomysłowość polskich inżynierów w XIX stuleciu. Kanał był potrzebny, ponieważ eksport polskich towarów (głównie płodów rolnych, chętnie kupowanych na zachodnich rynkach) napotykał na przeszkodę. Przeszkoda była jedna, ale dokuczliwa: Królestwo Polskie (w ramach zaboru rosyjskiego) nie miało dostępu do morza, a Prusy, do których należały porty nad Bałtykiem, wprowadziły w 1823 r. ogromne cła na przewożone towary.
Z inicjatywy ministra skarbu Królestwa Polskiego, Franciszka Ksawerego księcia Druckiego-Lubeckiego, car Aleksander I nakazał budowę kanału, który by połączył dorzecze Wisły (jej dolny bieg wraz z Gdańskiem był we władaniu Prus) i Niemna wpadającego do Bałtyku na terenie należącym wtedy do Rosji. Tamtędy można było eksportować polskie zboże, nie płacąc Prusakom cła.
Czytaj więcej
Rozpoczął się sezon turystyczny na pojezierzach północnej Polski. Żeglarze będą mogli skorzystać z ukończonych właśnie ważnych inwestycji.
Jak Ignacy Prądzyński kanał zaprojektował
Budowę kanału powierzono inżynierowi wojskowemu Ignacemu Prądzyńskiemu. Początkowo nie chciał przyjąć tej funkcji, bo nie znał się na budowie kanałów. Był absolwentem Szkoły Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierów w Warszawie, odznaczył się w wyprawie Napoleona na Moskwę (dostał Złoty Krzyż Virtuti Militari i Legię Honorową), ale na budownictwie wodnym się nie znał. Jednak jego przełożony, generał Maurycy Hauke, zmusił go do tego, by zbudował potrzebny kanał – a Prądzyński wywiązał się z tego zadania wzorowo.