Aktualizacja: 03.11.2024 09:57 Publikacja: 09.11.2023 21:00
„Rozbrajanie Niemców przed Główną Komendą na placu Saskim w Warszawie 11 listopada 1918 roku”. Obraz Stanisława Bagieńskiego z 1939 r.
Foto: Muzeum Wojska Polskiego/Wikimedia Commons
Wokół tego przyjazdu narosło wiele mitów. W licznych przedwojennych artykułach prasowych, książkach, a nawet w źródłach encyklopedycznych podawano błędną informację, że obaj panowie przyjechali do Warszawy 11 listopada 1918 r. Żeby „uwiarygodnić” tę legendę, teksty zdobiła kultowa fotografia Piłsudskiego otoczonego przez tłum wiwatujących na jego cześć warszawiaków, ale nie wykonano jej 11 listopada 1918 r. ani nawet dzień wcześniej, tylko 12 grudnia 1916 r. na platformie warszawskiego Dworca Wiedeńskiego.
Pion śledczy IPN z Białegostoku prowadzi śledztwo z sprawie zbrodni popełnionej w lipcu 1943 roku w Gródku, gdzie zostali zabici mieszkańcy dwóch wsi.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Fundacja Trzy Trąby, która kultywuje radziwiłłowskie tradycje, przekazała w depozyt muzeum w Nieborowie obiekty, które dotychczas znajdowały się w prywatnej kolekcji.
80 lat temu, niespełna trzy miesiące po likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Lublin, powstało pierwsze na świecie muzeum poświęcone ofiarom II wojny światowej.
Prof. Roman Ciesielski (1924–2004), specjalista od mechaniki budowli, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności, 20 marca 2002 r. wystosował obszerny i dobrze umotywowany wniosek na ręce prezesa PAU, w którym wskazywał, że powinna powstać jednostka integrująca przynajmniej tych techników, którym już przyznano status członków PAU.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Pan Twardowski (postać, którą znamy z legendy) istniał naprawdę. Najwięcej dowodów łączy go z Krakowem, do którego dotarł z rodzinnej Norymbergi. Uważano go za czarownika, ale był też intrygantem.
Amerykańska Fundacja Monuments Men and Women zwróciła sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiescherhöfen, który po zakończeniu II wojny światowej został zrabowany z Niemiec.
Pion śledczy IPN z Białegostoku prowadzi śledztwo z sprawie zbrodni popełnionej w lipcu 1943 roku w Gródku, gdzie zostali zabici mieszkańcy dwóch wsi.
W tym roku w listopadzie wypadają aż dwa długie weekendy. Pierwszy z nich trwa od piątku 1 listopada do niedzieli 3 listopada. Zrobienie większych zakupów w tym czasie będzie możliwe tylko jednego dnia. Czy w sobotę 2 listopada sklepy będą otwarte?
Wszystkich Świętych 2024 w Krakowie wiąże się ze zmianą rozkładu jazdy komunikacji publicznej oraz zmianą organizacji ruchu. Uruchomione zostaną też specjalne linie tramwajowe i autobusowe. Jakie zasady ruchu będą obowiązywać w pobliżu największych krakowskich cmentarzy?
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
W obchodzonym 1 listopada Dniu Wszystkich Świętych wspominamy znanych Polaków - ludzi świata kultury, polityki, sportu, przedstawicieli życia społecznego - którzy odeszli w ostatnim roku. W 2023 i 2024 roku zmarli m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Jerzy Stuhr, Zofia Merle, Jadwiga Staniszkis, Janusz Rewiński i Franciszek Smuda.
201,6 mln lat temu miało miejsce jedno z pięciu wielkich masowych wymierań na Ziemi. Zbiegło się ono w czasie z silnymi erupcjami wulkanów. Do tej pory uważano, że żyjące wtedy gatunki zabiła wysoka temperatura. Obecnie naukowcy mają inną hipotezę.
Giganci ekranu, sportu i estrady, mistrzowie w swoim fachu. Znani, lubiani, kontrowersyjni. Alain Delon, Donald Sutherland, Franz Beckenbauer, John Mayall, Maggie Smith, Henry Kissinger. W ciągu ostatniego roku odeszły legendy świata kultury i sportu oraz ważne postacie polityki, nauki i biznesu. W obchodzonym 1 listopada Dniu Wszystkich Świętych przypominamy sylwetki zmarłych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas