W poniedziałek odbyła się uroczystość nadania imienia Marka Edelmana skwerowi położonemu pomiędzy ul. gen. W. Andersa a ul. Wałową – poinformował stołeczny ratusz.
Przypomnijmy, że Marek Edelman był jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim, a po wojnie działaczem opozycji demokratycznej, lekarzem kardiologiem, a także kawalerem Orderu Orła Białego. Zmarł 2 października 2009 r. w Warszawie, pochowany jest na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej w Warszawie.
To jeden z pierwszych wydarzeń mających upamiętnić bojowników żydowskiego powstania, które 76 lat temu wybuchło w warszawskim getcie. 19 kwietnia tradycyjnie na ulicach Warszawy rozdawane będą przez wolontariuszy papierowe żonkile. To nawiązanie do postawy Marka Edelmana, który przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził z żółtymi kwiatami pod Pomnik Powstania Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom broni.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.
16 kwietnia 2019 r. w Muzeum Polin odbędzie się spotkanie „Żonkile Marka Edelmana. O pamięci, solidarności i odpowiedzialności", podczas którego wspominana będzie postać Edelmana jako powstańca, lekarza i obrońcy praw człowieka (godz. 18.00, wstęp wolny).